המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד)

קבלת המלצה לאי-חידוש רישיון הנהיגה? – אין מדובר בגזירה שיש להשלים עמה! עורך דין המכון הרפואי ארז רופא מתמחה בייעוץ וליווי משפטי בהתמודדות מול גזרות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

 

נכתב ע"י עורך דין המכון הרפואי ארז רופא

תפקידו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד או "מכון הארבעה") הוא למעשה לערוך בדיקות רפואיות עבור משרד הרישוי, כדי לבדוק התאמתו של הנבדק לנהיגה, ולבוא בהמלצה למשרד הרישוי בעניינו של כל נבדק – האם לאשר רישיון נהיגתו אם לאו.

משרדנו עוסק בסיוע לנבדקים, אשר רישיונם נפסל /הותלה על ידי משרד הרישוי, דרך כלל בעקבות המלצת המרב"ד, ולא אחת אנו נתקלים בשאלות החוזרות שוב ושוב, לכן בחרנו לציין באתר משרדנו את השאלות הנפוצות ביותר והתשובות לשאלות אלו, במטרה לסייע לכם, ככל וזומנתם למרב"ד או חלילה אתם חשים כי נפגעתם מהחלטת משר הרישוי בעניינכם או בעניין יקיריכם.

לפניכם נושאים עיקריים בתחום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים שריכזנו עבורכם בנושאים שונים ומגוונים. אנו במשרד עורך דין המכון הרפואי ארז רופא מאמינים כי ההתמודדות מול המרב"ד ואל מול הקשיים בהתמודדות עם הגוף הנ"ל מחייבת במציאות של היום ליווי וסיוע משפטי ומקצועי בייצוג והצלת רישיון הנהיגה שלכם מול המכון הרפואי ומול הוועדות הרפואיות.

לפניכם נושאים עיקריים עליהם נעסוק:

 • חובת התייצבות למועד שנקבע לטיעונים במשרד הרישוי
 • החלטת המכון הרפואי בפסילת או התליית הרישיון נהיגה מבלי לידע את הנהג
 • אילו בדיקות עורכים במרב"ד?
 • האם המרב"ד מבצעים בדיקות שתן לגילוי סמים?
 • מה קורה כאשר רוצים להרחיב את דרגת הרישיון במרב"ד?
 • האם יש קשר בין פרופיל צבאי 21 לפסילת רישיון במרב"ד?
 • מה על נהג לעשות אם קיבל הפניה לבדיקות ממשרד הרישוי אך עובר הרבה זמן עד שמקבל את הזימון מהמרב"ד?
 • האם חולי אפילפסיה רשאים לנהוג?
 • "אי עמידה בדרישות בטיחות אישיותיות לנהיגה" – מה זה אומר?
 • מהם הדרכים להתמודד עם החלטת המרב"ד?
 • מקרה בוחן של מקרים שהגיעו אל משרדנו
 • יצירת קשר ען משרד עורך דין המכון הרפואי ארז רופא ושות'
 • המלצות של לקוחותינו

 

אדם שנמצא עם עורך דין המכון הרפואי לבטיחות בדרכים
הבדיקות שנערכות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים כוללות בדיקות פיזיות ונפשיות

 

◄ 10 שאלות ותשובות לגבי פסילת רישיון ע"י המכון הרפואי

1. האם קיימת חובה להתייצב למועד שנקבע לטיעון טענות במשרד הרישוי, או האם כדאי להקדימו?
אומנם בטרם פסילת או התליית רישיון נהיגה, חובה על משרד הרישוי לזמן הנהג, ולאפשר לו לטעון טיעוניו, ברם לדאבון לב על פי רוב מדובר בהליך פורמאלי בלבד, שבסופו מאמץ משרד הרישוי את המלצת המרב"ד. ככל שנהג לא מגיע למועד שנקבע לטיעון טענותיו, ההחלטה לפסול או להתלות רישיון נהיגתו תינתן גם שלא בפניו, ולכן אין כל תועלת באי-הגעה למועד זה. ככל שרישיון הנהיגה של הנהג בתוקף, ככל שיקדים מועד ההגעה למשרד הרישוי, על פי רוב רישיון נהיגתו הרי יפסל בהתאם להמלצת המרב"ד, ולכן נראה שאין כל תועלת בהקדמת המועד, שכן כל שיקרה הוא שרישיון הנהיגה יפסל מוקדם יותר, וחבל.

2. האם משרד הרישוי יכול להחליט על פסילת או התליית רישיון הנהיגה מבלי לידע הנהג?
בהתאם לתקנות חובה על משרד הרישוי לזמן נהג לטיעון טענות בטרם ההחלטה על פסילה או התלייה של רישיון נהיגתו, ברם כאמור על פי רוב מדובר בהליך פורמאלי בלבד שבסופו מאמץ משרד הרישוי של המלצת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. על כן, דרך כלל לא ניתן לפסול או להתלות רישיון נהיגה ללא ידיעה של הנהג.
עם זאת, כאמור ככל שהנהג לא מתייצב למועד שנקבע לטיעון טענותיו, רשאי משרד הרישוי להחליט על פסילת או התליית רישיון נהיגתו שלא בפניו. כן, לצערנו טעויות עלולות לקרות, בפרט מקום שמשרד הרישוי עושה שימוש בדואר ישראל, ושולח מכתביו בדואר רגיל, ולכן לעיתים דברי הדואר כלל לא מגיעים למענם במועד.

3. אילו בדיקות נערכות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?
הבדיקות שנערכות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים כוללות בדיקות פיזיות ונפשיות, הכוללות, בין היתר, בדיקות ראייה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מבחני אישיות, שיחה עם פסיכולוג ופסיכיאטר, והמכון רשאי ויכול לבקש מהנבדק מסמכים נוספים לצורך בדיקותיו.

4. האם במכון הרפואי לבטיחות בדרכים נערכות בדיקות שתן לזיהוי סמים?
כחלק מהבדיקות במרב"ד יכול שנבדק יידרש לבצע בדיקות שתן לזיהוי סמים, אך בדיקות אלו לא נערכות במרב"ד עצמו, והוא יידרש לבצען במרכז חיצוני מטעם המרב"ד.

5. האם כאשר אדם מגיע למרב"ד בעקבות בקשה שלו עצמו להרחיב דרגת רישיון יכול ויפסלו גם את דרגות הרישיון שהיו בידו עובר לבקשה?
התשובה היא כן, הדבר אפשרי – יתכן מצב בו אדם יגיע לבדיקות במרב"ד בעקבות בקשה שלו עצמו להרחיב דרגות הרישיון המצויות בידו, ולאחר ביצוע הבדיקות במרב"ד יבואו בהמלצה לפסול כל דרגות הרישיון המצויות בידו, גם אלו שהיו מצויות בידו עובר לבקשה להרחבת דרגות הרישיון. אומנם כאמור, המדובר בסיטואציה אפשרית, אך יש להבין כי הדבר יקרה רק במקרים שבעקבות אותן בדיקות שנערכות במרב"ד, יסברו כי מצבו הגופני או הנפשי השתנה מזה שהיה עובר לקבלת דרגות הרישיון שהיו מצויות בידו של אותו אדם.
עם זאת, אין מקום להשלים עם רוע הגזירה של פסילת רישיון הנהיגה, גם במקרים אלו, ולעורך דין מנוסה המתמחה בתחום יש אפשרות לסייע ולשנות את ההחלטה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם »

6. האם יכול להיות שאדם יוזמן לבדיקות במרב"ד בעקבות דיווח על שחרור מהצבא בשל מצב נפשי (פרופיל 21) או בעקבות אשפוז פסיכיאטרי?
התשובה היא כן, הדבר אפשרי – יתכן מצב בו אדם יוזמן לבדיקות כשירות במרב"ד בעקבות דיווחים שונים בעניינו, ובפרט בשל דיווח על מצבו הנפשי, שכן תפקידו של המרב"ד לבדוק האם אדם כשיר לנהיגה, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. אין הדבר מחייב כי ככל שקיים דיווח על מצב נפשי כזה או אחר, הבדיקות יובילו להמלצה על פסילת רישיון הנהיגה, עם זאת לעיתים בשל תוצאות הבדיקות, וככל ויש החמרה במצב הנפשי של הנבדק, יכול וההמלצה תהא לפסול או לאשר רישיון נהיגה כלל. עם זאת, גם במקרה כזה אין מקום להשלים עם רוע הגזירה של פסילת רישיון הנהיגה, שכן לעורך דין מנוסה המתמחה בתחום יש אפשרות לסייע ולשנות את ההחלטה.

7. מה על נהג לעשות כאשר למרות שמשרד הרישוי הפנה אותו לבדיקות במכון הרפואי עובר זמן רב בו לא מתקבל הזימון לבדיקות?
כאמור, משרד הרישוי עושה שימוש בדואר ישראל, והדבר נכון גם לגבי טפסים אותם הוא מעביר למרב"ד, ולכן לא אחת ההליך מתארך. באפשרות משרדנו לסייע גם בעניין זה, ובאפשרותנו לנסות לקדם ההליכים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

8. האם חולי אפילפסיה מוזמנים למרב"ד, והאם יתכן שיאשרו להם לנהוג?
ההנחיות לכשירות לנהיגה של המכון הרפואי כוללות הנחיות ברורות ומפורטות לגבי מצבים שונים, ובפרט בעניין מחלת האפילפסיה. ככל והמרב"ד מקבל דיווח על אדם שסובל מאפילפסיה הוא מוזמן לבדיקות כשירות במכון הרפואי, אך אין הדבר אומר שבכל מקרה יומלץ שלא לאשר רישיון נהיגתו, וכל מקרה שיש שיבכן על פי נסיבותיו, בהתאם למצב הרפואי של כל נהג, ובפרט בשאלה האם מצבו של אותו נהג יציב אם לאו. הדבר נכון גם לגבי מחלות ובעיות רפואיות אחרות, שכן על רופא חלה חובת דיווח ככל ואדם המטופל אצלו לוקה בבעיה רפואית שעלולה להשפיע על יכולת נהיגתו, כמו אפילפסיה.

9. התקבלה המלצה שאדם לא נמצא כשיר לנהיגה בשל "אי עמידה בדרישות בטיחות אישיותיות לנהיגה" – מה זה אומר?
על פי רוב הסיבה שתירשם על ידי המרב"ד לפסילת רישיון הנהיגה היא "אי עמידה בדרישות בטיחות אישיותיות לנהיגה" – המדובר בסעיף סל שמאגד בתוכו סיבות שונות ומגוונות בגינן למעשה נפסל רישיון הנהיגה, והדבר יכול ונובע מסיבות רפואיות פיזיות או נפשיות או קוגניטיביות. כדי להבין הסיבה האמתית ולדעת כיצד להתמודד אתה מומלץ לפנות לעו"ד הבקיא בתחום, אשר יכול לקבל לידיו את כל המסמכים הפנימיים של המרב"ד, ולאחר בחינה מקצועית לדעת מה האפשרות הטובה ביותר כדי להתמודד עם ההמלצה /ההחלטה ולשנותה.

10. מה הדרכים להתמודד עם ההמלצה / החלטה?
את הערר מומלץ להגיש בליווי עורך דין לענייני תעבורה , אשר רשאי לפנות בשמם של לקוחותיו לוועדת הערר, וכן לייצגם במעמד הדיון בערר בוועדה, להציג בפני הועדה חוות דעת פרטיות, מטעם רופא, פסיכולוג או פסיכיאטר, שמטרתן לסתור את ממצאי הבדיקות של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

עו"ד תעבורה ארז רופא במשרדו עם העובדת

 

◄ ייצוג מקצועי ע"י עורך דין המכון הרפואי ארז רופא

כל אדם הרואה עצמו נפגע מהחלטת משרד הרישוי, יכול ורשאי לערור בפני ועדת ערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, וזאת בטווח 30 ימים מהמועד בו הודע לו על ההחלטה של משרד הרישוי (אי-עמידה במועד להגשת ערר תשלול אפשרות הגשתו). כאמור ייצוג מקצועי יכול להביא לקבלת הערר והחזרת רישיון הנהיגה.

רישיונכם נשלל בעקבות המלצת המכון הרפואי? התקשרו לקבוע פגישה עם עורך דין תעבורה ארז רופא והבטיחו לעצמכם מענה אישי וייצוג משפטי ומקצועי. כתובתנו היא: אבן גבירול 124, מגדל המאה קומה 17, תל אביב

ליצירת קשר התקשרו - נייד 054-3317777 טלפון: 03-5221515 

 

◄ מקרי בוחן ופסקי דין שהגיעו אל משרדנו

כך לדוגמא, הגיע למשרדנו לאחרונה לקוח שביקש לקבל רישיון נהיגה למונית, כאשר בידו היה רישיון נהיגה לרכב פרטי. בעקבות הבדיקות שנערכו לו במרב"ד, נטען כי מאחר והוא עשה שימוש בסמים באופן מזדמן, לא רק של הומלץ להרחיב דרגת רישיון נהיגתו למונית, אלא שהומלץ שלא לאפשר המשך נהיגתו כלל, והוחלט לפסול רישיון נהיגתו גם לרכב פרטי.בעזרת סיוע של משרדנו, הוגש ערר על אותה החלטה, ולמרות כל האמור וההמלצה ה"דרקונית" של המרב"ד, אשר הובילה לפסילת כל דרגות הרישיון של הלקוח, הצלחנו לשכנע את חברי ועדת הערר שאין כל מקום לפסול רישיון נהיגתו לכל הדרגות, ורישיון הנהיגה שלו הושב לו.
כך לדוגמא, לאחרונה הגיע למשרדנו לקוח שהוזמן למרב"ד בעקבות דיווח מהצבא על כך ששוחרר משירות צבאי לאחר שמסר לצבא כי הוא עושה שימוש בסמים. כאשר הגיע אותו לקוח למרב"ד הוא הסביר להם כי הוא אינו עושה עוד שימוש בסמים, ואף ביצע בדיקות שתן במכון מטעם המרב"ד כדי להוכיח טענתו, אך המרב"ד הודיע כי אינו ממליץ על המשך נהיגתו, המלצה שכמובן התקבלה במשרד הרישוי אשר הודיע לו על פסילת רישיון נהיגתו.
בשלב זה, הלקוח החליט לא לומר נואש, ברם לא פנה לקבלת ייעוץ משפטי, והגיש ערר על ההחלטה בעצמו, והתייצב בוועדת הערר בגפו. לאחר שהסביר לחברי הוועדה כי רישיון נהיגתו כנראה נפסל בשל טעות, שכן לטענתו הוא לא עושה שימוש בסמים, שוב הופנה על ידי חברי הוועדה לבצע בדיקת שתן נוספת במכון מטעמם, ועררו נדחה, קרי שהועדה החליטה לאשר המלצת המרב"ד, ורישיון נהיגתו נותר פסול.
רק בשלב זה החליט לפנות למשרדנו, כעבור למעלה משנה ממועד ההחלטה הראשונה לפסול רישיון נהיגתו.
בעזרת סיוע של משרדנו המתמחה בשירותי עורך דין המכון הרפואי לבטיחות בדרכים , לאחר קבלת כל מסמכיו מהמרב"ד, התברר כי במקרה זה אירעו טעויות קשות של הרופאים במרב"ד, ושל חברי הועדה, כאשר רישיונו נפסל בטענה שתוצאות בדיקות השתן שביצע יצאו חיוביות, קרי בטענה שהוא עושה שימוש בסמים, בעוד עיון באותן תוצאות העלה כי הדבר אינו נכון כלל ועיקר, וכי תוצאות הבדיקות שליליות, קרי שהבדיקות יצאו תקינות.
בעקבות האמור, הוגשה על ידי משרדנו בקשה מסודרת, בצירוף תימוכין, המסבירה בצורה ברורה וחד-משמעית, כי ללקוחנו נגרם עוול חמור כתוצאה מאותה טעות, וכי הם נדרשים לתקנה לאלתר – בעקבות בקשה זו של משרדנו, בתוך זמן קצר, ניתנה תשובת המרב"ד כי הדבר באמת אירע בשל טעות של רופאי המרב"ד, ורישיון נהיגתו של לקוחנו סוף סוף אושר.

◄ המלצות לקוחותינו ⭐⭐⭐⭐⭐

השאירו פרטים ונחזור אליכם »

◄ מידע נוסף שעשוי לעניין אותך על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

מהו המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

מהו המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ( המרב"ד ) הינו יחידה מנהלית של משרד הבריאות, אשר עוסקת בענייני רפואה תעבורתית וכן במניעת
פקודת התעבורה (המרב"ד)

פקודת התעבורה (המרב"ד)

"פקודת התעבורה, 1961, סעיף 12 (א)הרפואה משנת 1998 עמדת ההסתדרות הרפואית בישראל היא, שאין לדווח במצבים שבהם ההגבלה היא זמנית, אלא יש
מטרות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

מטרות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

היעד העיקרי של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הוא להקטין את שיעור תאונות הדרכים במדינה, ומכאן את שיעור הנפגעים. המרב"ד מנסה להשיג יעד
המופנים לבדיקות כשירות רפואית

המופנים לבדיקות כשירות רפואית

המופנים לבדיקות כשירות רפואית הם מבקשי רישיון נהיגה לרכב ציבורי ומשא כבד  – על-ידי משרד הרישוי. עברייני תנועה מועדים ולאחר
החלטה על אי-חידוש רישיון נהיגה והדרכים להתמודד

החלטה על אי-חידוש רישיון נהיגה והדרכים להתמודד

באופן תיאורטי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) הוא גוף ממליץ, וההחלטה הסופית היא בידי משרד הרישוי, ברם כל אדם שזומן
הגשת ערר לוועדת הערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

הגשת ערר לוועדת הערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אומנם כאמור, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מהווה את הגוף המקצועי, וככלל משרד הרישוי מקבל המלצותיו, ברם אף מקום שלא אושר
ערעור לבית המשפט לעניינים מנהליים על ההחלטה של ועדת הערר

ערעור לבית המשפט לעניינים מנהליים על ההחלטה של ועדת הערר

הדרך לא בהכרח מסתיימת בשלב זה, שכן אף על החלטת ועדת הערר, ככל שאינה מוצדקת או ראויה, וככל שאדם רואה
אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה

אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה

אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה היא מגבלה אשר ניתנת לנהגים ולמבקשי רישיון רבים וזאת לאחר שעברו בדיקה במכון הרפואי לבטיחות